Co nesmí chybět v dílně správného kutila

Pokud jste si našli zalíbení v kutilství, potřebujete svou vlastní dílnu. Tu si můžete zařídit například v garáži. Důležité je, aby byla místnost funkční a k tomu vám pomůže její správné vybavení. Jak zařídit bezpečnou a funkční dílnu kdekoliv vám poradíme v článku.

Osvětlení jako základ každé práce

Při práci v dílně je opravdu důležité dostatečné osvětlení. Jedna zásuvka vám pravděpodobně nebude stačit, protože potřebujete někam zapojovat i vrtačky, brusky a pilky. Každá zásuvka v dílně by měla mít kryt, aby nebyla špinavá a fungovala, jak má.

Světla a žárovky umístěte strategicky tak, abyste dobře viděli. Můžete zvolit například LED žárovky, kterou jsou silné a úsporné. Jejich počáteční investice je sice vyšší, ale rychle se vám navrátí. Vydrží vám také mnohonásobně déle. 

Bez čeho se neobejdete? Pracovní stůl, nářadí a úložný prostor

Pojďme si shrnout zařízení kutilské dílny do jednoho bodu. Základ je samozřejmě pracovní stůl, na kterém můžete udělat vše - opravit synovi autíčko, ale i nařezat palety na zahradní sezení.

U stolu by vám neměla chybět zásuvka a v blízkosti byste měli mít i regály nebo zahradní úložný box, do kterého se přehledně vejde nářadí a pracovní pomůcky. Vše by mělo být odloženo v suchém prostředí. Myslete zejména na větší nástroje jako je pásová pila  nebo hoblovku.

Praktickým pomocníkem na uskladnění menšího nářadí jsou určitě i háčky a poličky. Na ně můžeme uložit různé drobné šrouby, hřebíky, zahradní nářadí nebo vrtačky.

Nezapomeňte na větrání a čistotu

Pokud se vaše dílna nachází v garáži, okna v ní zřejmě nejsou standardem. Při práci s kovem, plastem, při broušení, řezání dřeva a rovněž při lakování a olejování je větrání nezbytné. Garážová vrata tedy nechávejte otevřená a možná oceníte i elektrické odvětrávání.

Dalším podstatným bodem je čistota. Vždy před odchodem z dílny po sobě ukliďte a prostor vyvětrejte.

Příjemná teplota

Pokud je vaší vášní výroba nábytku, měla by být i ve vaší dílně pokojová teplota. Dřevěný nábytek, který byl dlouho v chladu a vy jej najednou umístíte do teplejšího pokoje, se může časem začít deformovat. Zajistěte si ve své dílně příjemnou pokojovou teplotu.

Photo 1567602901358 5ba00815eb15

A samozřejmě bezpečnost

Co by vám v dílně nemělo chybět? Protiprachová maska, ochranné brýle či sluchátka při práci. Hasicí přístroj pro případy elektrického zkratu příp. jisker se určitě hodí.

Při zařizování své vysněné dílny nezapomeňte ani na:

  • protiprachovou masku
  • ochranné brýle
  • ochranná sluchátka
  • rukavice
  • hasicí přístroj
  • lékárničku

V dobře zařízené dílně vám práce půjde i lépe od ruky!

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Gumová vana do kufru Rezaw Plast Škoda Fabia II 2007-2014 Combi

730 Kč
Shop

Gumová vana do kufru Novline Infinity QX80 2013- (krátká verze)

690 Kč
Shop

Gumová vana do kufru Rezaw-Plast Suzuki Baleno 2016-2020 (horní dno)

660 Kč
Shop

Textilní autokoberce Vopi Opel Zafira A 2004-2005 (7 míst, originální fixace)

890 Kč
Shop

Gumová vana do kufru Rezaw-Plast Honda CR-V 2018- (5 míst, hybrid)

1090 Kč
Shop

Gumové autokoberce Rezaw-Plast Toyota Hilux 2015-

850 Kč
Shop